مقالات

رنگ خاکستری یا طوسی و تمامیت آن

رنگ-خاکستری

تنالیته های خاکستری:

Grey Hair موی خاکستری
Clouds ابرها
Silver نقره
Tin قلع
Iron آهن
Wolf گرگ
Whale نهنگ
Ash خاکستر

رنگ خاکستری و طوسی gray color
رنگ خاکستری و طوسی gray color
رنگ خاکستری و طوسی gray color

رنگ خاکستری یک واژه‌ی نزاع آفرین در زبان لاتین است. آمریکایی ها به آن Gray و انگلیسی‌ها Grey‌می‌گویند و به همین دلیل هر دو نگارش را صحیح در نظر می گیریم.

اما طوسی یا خاکستری؟ باز هم هر دو صحیح است و هر دو یکی هستند. این اشتباه است که بعضی ها یک طیف رنگی را خاکستری و طیف دیگری را طوسی در نظر می گیرند.

برای رنگ خاکستری یا همان طوسی این تنالیته ها به صورت رایج در نظر گرفته می شوند که بر اساس وجود مثالهای واقعی قابل لمس می باشند.

خاکستری به هرگونه طیف از رنگ ‌های میان سیاه و سفید گفته می‌ شود. در کل به رنگ سیاه، سفید، و پرده ‌های گوناگون خاکستری میان آن دو، رنگ ‌های خنثی گفته می‌ شود. این رنگ خنثی در واقع هیچ رنگی ندارد! به این معنا که رنگ های قرمز، سبز و آبی در آن به یک اندازه وجود دارد.

چشم انسان می تواند بیش از حدود 500 سایه خاکستری را تشخیص دهد.

مفهوم رنگ خاکستری:

در واقع رنگی است با عمق پیچیدگی و بلاتکلیفی. از نظر اخلاقی مبهم و بی طرف است. یعنی بین مطلق ها قرار گرفته است و می توان از آن صرف نظر کرد. خاکستری به همین دلیل رنی خنثی است و اگر عمیق به آن نگاه شود، رنگی بسیار جذاب است. خاکستری رنگ عقل و سازش است. این یک رنگ دیپلماتیک است و در تمام فاصله سیاه و سفید مذاکره می کند. معمولاً رنگ خاکستری را محافظه کار، زیبا و سرد می دانند، هرچند که می تواند کمی هم مرموز باشد.

از نظر نمادین رنگ خاکستری را با خرد همراه می دانند چون رنگ خاکستری حاصل از تغییر رنگ مو در اثر افزایش سن و پختگی حاصل می شود. این رنگ یک رنگ سازمانی مناسب برای لباس است یا به عنوان یک رنگ که می تواند با رنگهای دیگر همراه شود.

  • رنگ خاکستری نماد اعتماد و اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، استقلال و رسمیت است.
  • رنگ طوسی نماد آرامش و صرفه جویی است.
  • رنگ خاکستری تیره نماد غم و اندوه و افسردگی است.

رنگ خاکستری پذیرای افکار جدید است و بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ارتباط برقرار می کند. تحت تاثیر رنگ خاکستری، افراد با شخصیت، محترم، مسلط به خود و اهل عمل به نظر می رسند و شخصیت آن ها تا حدی اسرار آمیز، زیرک و جذاب جلوه می کند. رنگ خاکستری حالتی از وقار، اقتدار، استقلال، اعتماد به نفس، خوداتکایی و  رسمی بودن را نشان می دهد و تا حدی با ابهت به نظر می رسد. نگ خاکستری متالیک برای معرفی کالاهای خیلی جدید و هنری استفاده می شود. این رنگ سرعت و شایستگی را نشان می دهد و نوید دهنده‌ تکنولوژی و پیشرفت های علمی است. رنگ خاکستری فرصت تجدید نظر و تغییر یک تصمیم بد به یک تصمیم خوب را به وجود می آورد.

شخصیت شناسی رنگ خاکستری

  • افرادی که رنگ طوسی را دوست دارند، سعی می‌کنند کمتر با دیگران ارتباط برقرار کنند و معمولا دوستان زیادی ندارند
  • این افراد به راحتی احساسات خود را بروز نمی‌دهند و سعی می‌کنند که احساسات عاطفی خود را سرکوب کنند
  • افرادی که رنگ طوسی یا خاکستری را دوست دارند، افرادی بی طرف و بی تفاوت نسبت به همه‌ی مسائل هستند
  • این افراد، بسیار اهل عمل و آرام هستند و دوست ندارند توجه‌ها را به خود جلب کنند
  • افرادی که بیشتر لباس خاکستری می‌پوشند، افرادی محافظه کار و قابل اعتماد است

رنگ خاکستری و دکوراسیون

اگر می خواهید اتاقتان حسی آرام را القا کند به دنبال رنگ روشن تر بروید اما اگر می خواهید اتاقتان درخشش بیشتری داشته باشد می توانید رنگ خاکستری تیره تر را انتخاب کنید. رنگ خاکستری تیره تر باعث می شود سایر رنگ های به کار رفته در اتاق بیشتر نمایان شود. وقتی که مناسب ترین طیف رنگ خاکستری را برای دکوراسیون داخلی انتخاب کردید حالا نوبت به استفاده از رنگ های مناسب در کنار آن می شود. با خاکستری هم می توان؛ خانه ای شاد داشت، به شرط اینکه از رنگ سفید و در نقاطی هم رنگ های مختلف دیگر استفاده شود. خاکستری با رنگ های شادی همچون سبز، آبی و سفید متعادل می شود. خاکستری و سفید هر دو از جنس رنگ های خنثی و خوش ترکیب اند. اما ترکیب خاکستری و سفید زمانی در دکوراسیون داخلی خیره کننده می شوند که سفید، روشن و نسبتاً براق باشد و خاکستری، تم زغالی و مات داشته باشد این ترکیب فوق العاده ای برای اتاق نشیمن می شود.

رنگ خاکستری و طوسی gray color

ترکیب با رنگ های دیگر

اصولا خاکستری را به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفتیم. اما اگر قرار باشد تا در دکوراسیون مدرن و یا مینیمال از این خاکستری استفاده شود روش کار به این صورت خواهد بود که از طیفهای مختلف خاکستری در چیدمان استفاده می شود. گام بعدی ترکیب خاکستری با رنگ های دیگر به صورت لکه های منطقی و با ریتم مناسب است.

برای مثال دیوارهای خاکستری با قرنیز تیره تر و سقف سفید جلوه و جذابیت بسیار بالایی خواهد داشت.

بسیاری از طراحان حرفه ای خاکستری را با استفاده از چوب طبیعی زنده می کنند یا آنرا با رنگ های گرم همراه می کنند. ترکیب خاکستری با آبی روشن، نارنجی میانه، سبز صدری، سفید و حتی زرد لیمویی یا اخرایی فوق العاده جذاب خواهد بود.

رنگ خاکستری و طوسی gray color

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.