مقالات

سبک مدرن در معماری و دیزاین

سبک مدرن در معماری و دیزاین

سبک مدرن و بررسی اجمالی

سبک مدرن چیزی است که همیشه در مورد آن صحبت می کنیم، اما سبک مدرن چیست؟

در این مقاله از آکادمی یونیکالر به بررسی این موضوع می پردازیم. تعیین دامنه سبک های امروزی ی، پیچیده تر از آنچیزی است که انتظار می رود.

از نظر فنی ، “مدرن” به معنای “جدید” است (و “contemporary” به معنای “معاصر و جاری” است) ، بنابراین، اساساً هرطراحی و اجرایی در اطراف ما، بدون پیوستن متعارف به یک دوره پیشین و گذشته در جدول زمانی،  سبک مدرن در نظر گرفته می شود.

سبک مدرن را نباید با معاصر اشتباه گرفت. سبک معاصر انطباق با لحظه حال دارد و ممکن است هر کدام از سبک های قدیمی باشند که مجددا رواج پیدا کرده اند و یا ممک است سبک هایی باشند که در حال شکل گیری هستند.

پس مشخص کردن ویژگی های معماری یک خانه مدرن معمولاً ساده است: از بیرون، خانه های مدرن بسیار ساده هستند (تمام زاویه ها راست و قائم هستند) ، در حالی که خانه های سنتی از نظر ساختاری پیچیده تر هستند (با منحنی ها و مثلث ها یا اشکال و فرم های پیچیده دیگر)، و در بیشتر موارد، این مورد در مورد دکوراسیون مدرن نیز صدق می کند: تعدادی از مواد و طرح های اولیه به سبک مدرن ساخته می شوند که مایه و شالوده  اصلی آنها و نتیجه نهایی سادگی است.

سبک مدرن ساده و بدون تزئین است

ریشه ها

عصر یا دوره طراحی مدرن از قرن 20 با خطوط تمیز و زاویه های تیز آغاز شد.
مدرن ریشه در معماری و طراحی آلمان و اسکاندیناوی دارد. این سبک به عصر ماشینکاری متصل است و اغلب از آن به عنوان محصول دهه 1920 تا 1950 یاد می کنند. جنبش سبک مدرن در سراسر نیمه اول قرن 20 میلادی به محبوبیت خود ادامه داد و مشتقات بعدی این سبک به عنوان مدرن و پست مدرن شناخته می شوند.

سبک معاصر چیست؟

آنچه از آن به عنوان سبک معاصر  contemporary یاد می شود ، در دهه 1970 محبوب شد. تقریباً همزمان با افزایش محبوبیت پست مدرنیسم. در ابتدا ترکیبی از سبک ها بود، قبل از اینکه به خودی خود قابل شناسایی شود. طراحی معاصر عناصری را از مدرنیسم و پست مدرنیسم وام گرفته است. همچنین ایده های بسیاری از سبک های دیگر مانند هنر دکو ، ساختار شکنی ، آینده گرایی و غیره جمع آوری شد.

و با این حال ، سبک “معاصر” همیشه در حال تغییر است. با گذشت هر دهه، روند دکوراسیون به روز، همیشه سبک معاصر تلقی می شود. این یک سبک همیشه در حال تحول است و آنچه امروز اتفاق می افتد را منعکس می کند.

سبک مدرن در معماری و دیزاین

در واکنش به به تفکرافراط گرایی (decade of excess) که تجمل گرایی بود و در دهه 1980 اتفاق افتاده بود  ، دهه 1990 همه در مورد کوچک سازی فکر و اقدام می کردند تا همه چیز ساده شود.  طراحان همه چیز را به حداقل ممکن رساندند. حتی طرح های نئون های رنگ رنگی که در آمریکا و اروپا بسیار مد بود 180 درجه برگشتند و به سیاه و سفیدهای ساده و روشن تبدیل شدند. فلسفه تمیزی و سادگی در قلب همه سبک های مدرن وجود دارد. علاقه جامعه به مینیمالیسم در دو دهه اول قرن 21 هنوز هم کاهش نیافته است. سبک مدرن هنوز هم برای فضاهای بدون سر و صدا ارزش زیادی دارد. با دکوراسیون مدرن و مینیمال (و در عین حال متفکرانه) که هیچگونه طاقت فرسایی همراه ندارد، این سکوت و آرامش تقویت می شود. به طور کلی با در نظر گرفتن مفهوم مدرن باید اذعان کرد که در دوره معاصر با توسعه اعتبار مینیمالیستی، در واقع طراحی مدرن یعنی مینیمال.

پالت های رنگ خنثی

مینیمالیسم به معنای به حداقل رساندن رنگهای پر سر و صدا و پر زرق و برق و از طرف دیگر درهم ریختگی پر سر و صدای این رنگ هاست. یک پالت رنگی خنثی یکی از اصلی ترین سبک های مدرن است: سیاه و سفید، خاکستری، مایل به قرمز و بژ پایه ها را تشکیل می دهند. نکته حرفه ای: در طراحی مینیمال سعی می شود تا از تنالیته های مختلف یک رنگ استفاده شود و ز یکدست بودن رنگ دوری می شود. برای مثال در یک فضای پذیرایی از سه نوع خاکستری از روشن تا تیره به میزان بسیار کم استفاده می شود. این موضوع به این مفهوم نیست که در رنگ دکوراسیون از ده یا بیست مدل خاکستری استفاده شود.

سبک مدرن در معماری و دیزاین

نقشه های مفهومی و باز

ایجاد طرح طبقات و سطوح نقشه های معماری به صورت مفهومی و باز یکی از بزرگترین تفاوت های خانه های مدرن و سنتی است. خانه های به سبک مدرن با فضاهای باز و روشن مشخص می شوند که به اتاق اجازه می دهد به اتاق دیگر از طریق فضاهای ارتباطی موجود در پلان راه داشته باشد و جریان حرکتی در آنها به صورت روان اتفاق می افتد. در حالی که اتاق ها در اکثر خانه های سنتی با درهای بسته (یا درب های تاب دار ، یا قاب در اطراف درها و راهروها) از هم جدا شده اند ، بیشتر خانه های مدرن برای ایجاد فضاهای باز تا آنجا که ممکن است دیوارها را خراب می کنند. این بدان معناست که (به غیر از اتاق خواب و حمام) برخی از خانه های مدرن واقعاً فضاهای مجزا و مستقل با عنوان آشپزخانه یا مطالعه یا نشیمن به طور مستقل و تفکیک شده ندارند و در واقع فضاها تا جایی که ممکن است به یکدیگر در ارتباط هستند. در طراحی های مدرن چیزی یا مفهومی با عنوان راهرو به ندرت دیده میشود. در سبک مدرن فرد از تمام فضاها به شکل کاملا مفید بهره برداری می کند.

استفاده از گیاهان و شور و نشاط

در معماری مینیمال و دیزاین مدرن برای رفع سادگی زیاد محیط از گیاهان استفاده می شود. در واقع یک ردیف سانسوریا با برگهای سبز پر رنگ و قدکشیده را در کنار یک دیوار خاکستری روشن یا سفید تصور کنید. سرزندگی و نشاط طبیعت به راحتی در تمام فضا و محیط به جریان خواهد افتاد. به جای آنکه به اجبار و فریبکارانه بخواهیم با استفاده از شلوغ کردن و استفاده از المانهای زیادی و بی استفاده فضا را زنده کنیم، با بهره گیری از یک بخش کوچک طبیعت این کار را انجام می دهیم.

سبک مدرن در معماری و دیزاین

نور و پنجره ها در سبک مدرن

یکی از ویژگی‌های مهم در سبک دکوراسیون مدرن، پنجره‌های بزرگ هستند. در این سبک اصطلاحا گفته می‌شود که خانه‌های مدرن، فضاهای داخلی را بیرون برده و برعکس آن، فضاهای خارجی را به داخل منزل می‌آورند. این عبارت عجیب به دلیل استفاده از در و پنجره‌های بزرگ در خانه‌های به سبک مدرن است که باعث می‌شود به راحتی از داخل خانه بیرون را مشاهده کرده و نور کافی نیز به داخل منزل برسد.  در سبک مدرن پنجره‌ها را بدون پرده می گذارند یا نورگیر سقفی قرار دهید. می‌توانید از کاغذ دیواری نیز استفاده کرده و یا وسایل دیگری را به شکل طبیعی در اتاق خود قرار میدهند که با نور طبیعی کاملا منطبق شوند.

سبک مدرن در معماری و دیزاین

آشپزخانه به سبک مدرن

آنچه به طور خلاصه در باب سبک مدرن بیان د نشان دهنده ویژگیهای کلی این سبک بود که قطعا آشپزخانه در خانه های مدرن نیز به همین شکل خواهند بود.

در آشپزخانه های مدرن چیزی به سبک کلاسیک و یا سبک های دیگر به عنوان تاچ با ویژگی خم و پیچ و تاب دیده نمی شود. در این سبک حتی دستگیره های تجملاتی هم حذف می شوند و به سبکی بسار ساده مورد استفاده قرار می گیرند و گاها دستگیره ها داخل خود دربها ایجاد می شوند تا رنگ اضافه یا متریال اضافه ای به محیط وارد نشود. در کابینت های سبک مدرن صفحات ساده و بدون هی\گونه ابزاری در کنار یکدیگر قرار می گیرند و اوج کار ایجاد سطوح مختلف قراگیری یونیت هاست. به این حالت اصطلاحا طراحی های پلکانی گفته می شود. ستون و سرستون و موارد مشابه وجود ندارد و اصولا از رنگ های ساده بهره برداری می شود و تضاد رنگی در آنها مشهود نیست. در سبک های پست مدرن برای ترکیب بیشتر طبیعت و کاهش سادگی محیط از متریال های طبیعی یا دارای ظاهر طبیعی در کنار دیگر رنگ ها بهره برداری می شود.

حتما دیده اید آشپزخانه هایی که از رنگ خاکستری یا سفید همراه با چوب استفاده کرده اند. در مدرنیته واقعی تضاد رنگ سفید و مشکی یکجا کنار یکدیگر قرار نمی گیرند و این در پست مدرن دیده می شود.

کابینت های سبک مدرن در واقع اسلب هایی هستند که در کنار یکدیگر قرار می گیرند و فضا را تشکیل می دهند.

برای  مطالعه بیشتر در مورد مدرنیته و هنر اینجا کلید کنید.

برای افزایش اطلاعات و درک بیشتر مدرنیته اینجا کلید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.